E.ON sätter HR-chefer på skolbänken i ett unikt utvecklingsprogram
Affärsinriktad HR
I mitten av maj 2011 avslutades den andra omgången av ”Mission HR” på E.ON. Ett HR Manager Program som skett i samarbete med EFL. Utbildningen som syftar till att stödja, utveckla och trygga processen i förändringen av E.ON HR Managers roll och professionella identitet, har varit till för E.ONs HR chefer inom området Affärs-HR.
2007 genomförde EFL en skräddarsydd utbildning för femton av E.ONs HR-chefer. Målsättningen var att ta fram en gemensam karta – en gemensam bild av vad uppdraget är som Affärs-HR Manager på E.ON. Drygt två år senare var det dags för en ny grupp av E.ONs HR chefer att få gå samma utbildning. En grupp om 12 medarbetare.
Jag får tillfälle att gästa deltagarna i samband med lunchen den avslutande dagen. Vid fotograferingen råder en hjärtlig stämning och det skämtas friskt om hållning och kroppsliga uttryck. Dagen innan har deltagarna haft ett inslag i kommunikation där de bland annat fått lära sig hur en välregisserad presentation kan hjälpa dem att få fram sitt budskap. Temat har satt sina tydliga spår.
– En av de saker som jag tar med mig från programmet är att vi har stärkt det interna nätverket mellan oss. Det tror jag kommer innebära att vi framöver nyttjar den enorma erfarenheten och kompetensen som finns internt på ett bättre sätt. Det kommer jag definitivt att göra, säger Gunilla Andersson, HR Business Partner.
– Det märks verkligen att programmet varit skräddarsytt för E.ON. I vardagen jobbar vi väldigt självständigt i våra respektive bolag och utbildningen har absolut tagit upp de viktiga aspekterna i vår roll, säger Sara Stiber, Personalchef på E.ON Försäljning.
– Och här tvingas vi också ta oss tid till att arbeta med de här frågorna, vilket kan vara svårt i det dagliga, inflikar EmmaLi Edenbrink, tf. Health Manager.
Deltagarna Sara, Gunilla och EmmaLi E.ONs HR Manager Program för affärsinriktad HR i samarbetet med EFL.
Programmet har sträckt sig från oktober 2010 till maj 2011 med träffar varannan månad, varav vissa i internatform. Teman som behandlats är allt från omvärld och strategi, strategi och affärsskapande i förändringsprocesser, till affärsinriktad HR och HRs roll som kommunikatör. Till utbildningens sista tillfälle har man dessutom bjudit in deltagarna från första kursomgången för att tillsammans hålla en workshop kring HRs roll och identitet och för att identifiera de viktigaste frågorna framöver. Christine Blomqvist från EFL har varit program- och processansvarig och funnits med som ”en röd tråd” genom hela programmet.
– Den stora utmaningen med ett program av strategisk höjd som E.ONs HR program är oftast komplexiteten av att väva ihop olika moment och att se sambanden mellan dem. För att kunna skapa en helhetssyn krävs det att ett brett spektra av områden behandlas. Det ställer i sin tur också ännu större krav på att där finns någon som kan knyta samman dem och som håller ihop processen. Programmet ger deltagarna möjlighet till reflektion och diskussion med fokus på framtida utmaningar och strategiskt viktiga utvecklingsområden säger Anna Landeborg, kundansvarig på EFL.
Ett uttalat mål med programmet var att HR skulle bli mer affärsinriktad.
– Mina förväntningar på det här programmet var bland annat att komma närmare affären och det tycker jag att vi har gjort. Just det här med att ha fått ett ekonomiskt maktspråk som Christine (programansvarig från EFL red. anm.) kallar det tycker jag har varit extra värdefullt. Tillfället när vi pratade ekonomi och kopplade det till affären gav mig mycket, säger Sara.
– Tillfället med den ekonomiska dragningen kom också väldigt rätt i tiden, eftersom det var kopplat till perioden för lönerevision. Vi kunde därför direkt börja använda verktygen i vårt dagliga arbete, menar Gunilla.

Therésé Jönmark, HR Director E.ON Nordic, är beställare för programmet.
– Den traditionella personalchefsrollen är förbi. Våra HR Managers släpper alltmer det administrativa arbetet och då gäller det att rusta dem för att kunna arbeta mer strategiskt. I och med avslutningen av det andra programmet har i princip alla HR chefer på E.ON Sverige genomgått programmet. Vi har nu en gemensam plattform och ett gemensamt språk när vi fortsätter vårt arbete med fler strategiska utmaningar, säger Therésé.
Therése deltog själv i programmet vid första omgången 2007 och är därför med vid det femte och sista tillfället där båda grupperna deltar i workshopen kring HRs roll och identitet.
– Det var intressant att få lov att vara med igen och kunna blicka tillbaka. Det var verkligen kul att se hur långt vi faktiskt har kommit i vårt strategiska arbete. Det jag själv bär med mig från programmet då jag gick är framförallt verktygslådan – hur man kan jobba mer strategiskt. Nätverket oss HR chefer emellan har också varit mycket givande, jag har aldrig känt mig ensam utan har god stöttning. Framöver är det internationella utmaningar vi står inför och jag hoppas att vi kan få visa andra E.ON-bolag vad vi har gjort och att vi får gehör från dem - så att de kan använda sig av vår kunskap, avslutar Theresé.
Vid lunch tvingas Therese att lämna kursgården och säger till sina kollegor att ta vara på de sista timmarna i ”sitt andningshål”. Deltagarna önskar att jag tar en gruppbild av dem innan det är dags att gå in för det sista passet. Jag undgår inte att märka ett visst uns av sentimentalitet över att programmet snart är slut.
Text och bild: Helena Nord








