Vad är styrelsens viktigaste uppgift – och hur skapar man ett styrelsearbete som faktiskt fokuserar på rätt frågor? För Björn Pettersson, vd på Bilmånsson i Skåne, blev EFL:s Styrelseprogram en möjlighet att fördjupa sin förståelse för styrelsearbete och få nya perspektiv på både sin egen roll och styrelsens ansvar. Framför allt har programmet gett honom en tydligare bild av hur styrelsearbetet kan utvecklas från rapportering till strategisk dialog.
En av de insikter Björn framför allt tar med sig från programmet handlar om rollfördelningen mellan vd och styrelse – och om vilka frågor som faktiskt hör hemma i styrelserummet.
”Vilka typer av frågor ska man lyfta i en styrelse? Hur ska vi lägga upp ett styrelsemöte så att det inte blir ett avrapporteringsmöte, utan att det blir ett möte där vi faktiskt diskuterar sånt man ska diskutera i en styrelse, framtid, strategi och den typen av frågor.”

Den förståelsen har varit värdefull inte bara i hans styrelsearbete, utan även i det dagliga arbetet som vd och i relationen med ägaren. För Björn har programmet därmed bidragit till att tydliggöra hur olika roller och ansvarsområden hänger ihop – och hur man skapar bättre förutsättningar för ett styrelsearbete som fokuserar på företagets långsiktiga utveckling.
En annan del av programmet som Björn uppskattade var kombinationen av erfarenheter från erfarna föreläsare och praktiskt arbete med case. Genom att ta del av olika perspektiv och samtidigt få möjlighet att diskutera och applicera kunskapen på konkreta situationer blev innehållet både relevant och direkt användbart.
”Vi hade bland annat en del föreläsare som delgav erfarenhet och det i kombination med att vi fick köra lite case-studier var det jag tyckte var mest roligt.”
Men en av de kanske största förändringarna för Björn efter programmet handlar om synen på det ansvar som följer med ett styrelseuppdrag. Som vd hade han redan en tydlig bild av sitt ansvar som ytterst ansvarig för verksamheten. Styrelseledamotens ansvar var däremot något som han upplevde att han tidigare inte hade haft samma medvetenhet kring.
”Den största förändringen jämfört med innan och nu efter att jag gått programmet är väl snarast att man var nog ganska så omedveten om det ansvar som fanns.”
Han beskriver insikten som ett uppvaknande – en förståelse för att styrelseuppdraget innebär ett omfattande ansvar, även när man inte är den som leder den dagliga verksamheten.
”Att det finns ett ansvar som är rätt omfattande även som vanlig styrelseledamot. Det tror jag nog var ett litet uppvaknande både för mig och för stor del av mina kurskollegor.”
För Björn kom Styrelseprogrammet vid en tidpunkt då han hade flera år kvar som vd och samtidigt började blicka framåt mot möjligheten att ta sig an fler styrelseuppdrag. Han ser därför programmet som en investering som har betydelse både för hans nuvarande roll och för hans fortsatta yrkesliv.
”För mig var det ett väldigt värdefullt program att få lov att gå. Jag tror det låg lagom i tiden för var jag var också.”
På kort sikt har kunskaperna gett honom verktyg att utveckla styrelsearbetet i den verksamhet han redan leder. På längre sikt har programmet skapat en plattform för nya styrelseuppdrag och för en fortsatt utveckling inom styrelsearbete.
”Jag tror det har skapat bra plattformar både där jag är nu. Men även där jag är om några år.”
I videon berättar Björn Pettersson mer om sina erfarenheter från EFL:s Styrelseprogram, vilka insikter han tar med sig och hur programmet har påverkat hans syn på styrelsearbete, ansvar och framtida styrelseuppdrag.
Om EFL:s Styrelseprogram
EFL:s Styrelseprogram vänder sig till dig som vill utveckla din kompetens inom styrelsearbete och få en djupare förståelse för styrelsens ansvar, roller och strategiska betydelse. Genom kvalificerade föreläsare, aktuella case och erfarenhetsutbyte med andra deltagare skapas förutsättningar för att omsätta kunskapen i praktiken – både i dagens styrelseuppdrag och inför framtida uppdrag.